1. Навігація та комунікації

1.3 Погіршення соціальних зв'язків

Чому відбуваються конфлікти інтересів між мешканцями, та як вони відображаються на стані благоустрою новобудов
Для сталого розвитку комплексу необхідне не тільки ефективне спілкування між ЖЕКом та мешканцями, а й між самими мешканцями. Але замість громади, члени якої поважають одне одного, спілкуються та разом працюють над вирішенням тих чи інших питань (у тому числі і над відстоюванням реалізації власних потреб перед ЖЕКом), у всіх новобудовах ми бачимо купку розрізнених людей, що ніяк не пов'язані між собою, окрім як спільною територією проживання. Мешканці сприймають одне одного тільки як вимушених сусідів, а спілкування між ними доволі ситуативне та випадкове.
Когда жила в Киеве, я вообще никого не знала. Все бегают и когда видят другого человека, пробегают мимо и делают хмурое лицо. ... Да[, это проблема.] Я считаю, что люди в одном социуме должны организовываться и что-то делать вместе.
Мешканка житлового комплексу в Києво-Святошинському районі
У такому суспільстві часто відбуваються конфлікти інтересів. Це ще більше погіршує якість соціальних зв'язків і призводить до незадовільної оцінки мешканцями рівня безпеки на території ЖК.
Причини
Причини погіршення соціальних зв'язків між жителями
Завантажити .PDF або .XLOGIC
Головною причиною виникнення конфлікту інтересів і подальшого послаблення соціальних зв'язків є те, що люди не розуміють, як себе поводити у тому чи іншому місці: вдома, на подвір'ї, у місцях відпочинку. Це стосується як правил вигулювання собак, так і чітко встановлених правил розміщення зовнішніх блоків кондиціонерів на фасадах — вони або відсутні зовсім, або про їхнє існування мешканці навіть не здогадуються, а тому використовують будинок і подвір'я на власний розсуд. Звичайно, уявлення про ці правила часто не збігається у різних мешканців.
Там, [на виданому плані квартири,] ніяких позначень немає. Я шукав головного інженера, відзвонював, слав йому SMS, свій email, і він мені на email присилав схему всього поверху, де були помічені місця для кондиціонерів, стіни, на які вивидяться кондиціонери. До речі, без висоти, тому що у нас ставлять дехто під стелею, дехто на рівні підлоги. ... Я ставив по тих місцях. 90% ставлять туди. 90% — тому, що тільки туди і можна, а в деяких випадках переносять на іншу стіну, бо її легшее пробити, чи йому там краще.
Мешканець житлового комплексу комфорт-класу, Київ
Дуже рідко забудовник заздалегідь розробляє важелі контролю за дотриманням правил, тому фактично не має можливості вплинути на тих мешканців, які ці правила порушують. Рідке виключення — внесення у договір продажу квартири додаткових пунктів щодо скління та монтажу кондиціонерів. Через низьку якість та кількість соціальних зв'язків (див. «4. Публічний простір») відсутній контроль за поведінкою мешканців з боку самих мешканців — не спілкуючись одне з одним, мешканці не встановлюють формальні та неформальні правила, а також не відчувають соціальної відповідальності за свої дії. Через недосконалість українського законодавства міська влада також не здатна взяти на себе роль контролера. Ми не знайшли жодного прикладу, коли місто змусило демонтувати або перемістити зовнішній блок кондиціонера, розміщення якого порушувало втсановлені норми. Виключенням є демонтаж блоку, що був розміщений на муралі в середмісті.

В результаті ми можемо спостерігати замкнений цикл причинно-наслідкових зв'язків. Мешканці не контролюють одне одного — поведінка одних мешканців не збігається з очікуваннями інших — відбувається конфлікт інтересів між різними групами мешканців — погіршуються соціальні зв'язки — зменшується рівень соціальної відповідальності та соціального контролю. Низька якість соціальних зв'язків і вороже ставлення одне до одного негативно впливає на відчуття безпеки.
Наслідки
Наслідки погіршення соціальних зв'язків між жителями
Завантажити .PDF або .XLOGIC
Ми можемо стверджувати, що результатом використання будинку і подвір'я на свій розсуд кожним окремим мешканцем, що свідомо або несвідомо ігнорує формальні і неформальні правила, є захаращення фасадів (кондиціонери, антени, скління тощо) та подвір'я (сміття, припарковані автівки). Люди менше проводять часу у дворі і позбавляють себе місця спілкування. Це знову ж таки негативно впливає на міцність і кількість соціальних зв'язків. Детальніше ці процеси описані в розділі "Публічнний простір".

Погіршення відчуття безпеки призводить до того, що мешканці ініціюють відгородження території та замикають себе у цьому ворожому просторі. Негативні наслідки цього процесу також описано в розділі "Публічний простір".
Приклади вирішення проблем
Такі заклики можуть нагадати про правильну дію саме в тому місці, де цю дію необхідно виконати. Наприклад, нагадати, що необхідно зачиняти за собою двері у під'їзд. Але ця дія легко виконується механічним способом, який буде значно ефективнішим, ніж нагадування.

Крім того, подібні звернення здатні вплинути на поведінку тих людей, які готові до правильних дій, тобто можуть служити лише нагадуванням. Людина, яка не звикла доносити сміття до смітника, навряд чи змінить паттерни поведінки після того, як побачить заклик до чистоти.

Ефективність звернення низька, оскільки адресати не отримують відповіді на основні питання:
  • кому адресоване це звернення (парцює колективна безвідповідальність);
  • хто звертається (проігнорувати аноніма значно легше, ніж конкретну людину);
  • навіщо мені діяти так, а не інакше (яка вигода такої поведінки саме для мене).