1. Навігація та комунікації

1.1 Погана навігація

Як відсутність навігації відображається на якості життя, та чому нею ніхто не переймається
Навігація допомагає людям швидко та комфортно діставатись до потрібного місця у просторі. Елементи системи навігації повинні виконувати три функції:

  • Розповідати, як організовано простір (мапи та схеми), формувати ментальну карту місцевості.
  • Направляти людину у потрібному напрямку (вказівники, стрілки).
  • Підтверджувати правильність дій (адресні таблички, номера під'їздів і квартир тощо).

Досліджуючи житлові комплекси, ми побачили, що проектуванню навігації взагалі не приділяється уваги. Нерідко трапляються випадки, коли з усього набору навігаційних елементів можна зустріти тільки адресні таблички. Рідше — кустарні покажчики чи написи на стінах, що були створені вже у процесі експлуатації дому після виявлення проблеми.
Нет [, навигацию не делают]. Я знаю единицы комплексов, где эта навигация есть.
Олеся Скринник, консалтингова компанія «UTG»
Кустарна навігація була впроваджена після усвідомлення, що маленький лайтбокс не виконує покладену на нього функцію
Це призводить до того, що жителям, гостям та працівникам таксі і служб доставки, важко знайти потрібне місце на території комплексу.
[Схема при въезде] установлена очень давно, но, несмотря на многочисленные просьбы к управляющим на форуме, на ней до сих пор нет номеров домов 3-й очереди. В результате таксисты, гости постоянно спрашивают, где какой дом.
Мешканець житлового комплексу бізнес-класу
Ще одним наслідком поганої навігації є те, що жителі не знають усіх установ та закладів, що знаходяться всередині комплексу.
Причини
Причини виникнення складностей при пересуванні територією житлового комплексу
Завантажити .PDF або .XLOGIC
Відсутність навігації не сприймається ЖЕКом та девелопером як проблема, через що найчастіше на території ЖК:

  • Відсутня або, за рідким винятком, незрозуміло відображена схема кварталу на вході;

  • Відстуні вказівники напрямку до будинків та закладів.

  • Відсутня навігація всередині під'їзду: перелік поверхів з номерами квартир, вказівники до квартир на поверхах;

  • Текст на адресних табличках дуже малий для тих відстаней, з яких він зчитується. Це зумовлено тим, що використовуються стандартні неякісні міські таблички. Часто адресних табличок немає там, де вони повинні бути.

  • Незрозуміло позначені двері в будівлю, або ж це позначення відсутнє зовсім. Тому люди не розуміють, куди ведуть ті чи інші двері (у під'їзд або ж у технічне приміщення), який це номер під'їзду, та які квартири у ньому розташовано.
Один з 5-ти під'їздів 12-поверхівки, житловий комплекс у Києво-Святошинському районі.
Входи зліва направо: сходова клітина, технічне приміщення, ліфтовий хол.
Наслідки
Наслідки поганої навігації
Завантажити .PDF або .XLOGIC
Через погану навігацію люди витрачають багато зусиль, щоб дістатись потрібного місця. В першу чергу це стосується гостей, які не мають уявлення про конфігурацію території — їх ніщо не спрямовує під час руху, а також ніщо не підтверджує правильності їхніх дій. Звісно ж, це відображається і на самих мешканцях, оскільки їм доводиться довше пояснювати та довше чекати. Негативний ефект підсилюється незручністю пішохідних шляхів (див. «1. Пішохідна та автомобільна інфраструктура»).

Через те що жителі не знають всіх установ і закладів, які знаходяться всередині комплексу, вони не користуються всіма можливостями, які їм доступні. А точки обслуговування не отримують увесь доступний трафік.
Рішення
План-схема біля в'їзду в ЖК
Житловий комплекс бізнес-класу у Києві
Схема дає змогу побудувати ментальну карту місцевості — отримати просторове розуміння, де і що знаходиться, запам'ятати орієнтири. Також завдяки схемі є можливість побудувати маршрут до потрібної точки.

Але у наведеному прикладі схеми незрозуміло, як вона орієнтована у просторі — північ згори, або за напрямом погляду (згори те, що попереду). Також на схемі не відмічено місце, де знаходиться читач (мітка «Ви тут»). Все це потребує додаткових зусиль та часу, а також збільшує можливість помилки. Такою схемою досить важко користуватись.

На схемі відображено тільки номери будинків — вона не розповідає про установи, які знаходяться на території комплексу, хоча ця інформація не менш важлива, оскільки значна частина користувачів шукає саме заклади і установи (супермаркет, школа англійської мови та ін.).

Схема орієнтована у першу чергу на автомобілістів, оскільки містить інформацію про швидкісний режим і в'їзди в паркінг, а пішохідні шляхи не деталізовані. Також користувач не має можливості зрозуміти, де знаходяться входи у будівлі і їх нумерацію.
Великі номери будинків на фасаді
Житловий комплекс комфорт-класу у Києві
Великі номери будинків, розміщені на рівні 3-го поверху та вище, добре підходять для забудови мікрорайонного типу, де відстань між будинками відносно велика, а самі будинки вільно розташовано у просторі. Такі номери видно з великої відстані, їх не закривають зелені насадження.

Подібне рішення суттєво впливає на візуальне сприйняття комплексу і може створювати додатковий візуальний шум. Відображення номерів необхідно враховувати вже на етапі проектування будинків, щоб вони не конфліктували з архітектурою будівлі.
Приклад нумерації, що на етапі проектування гармонічно вписана в архітектуру. Московська область, Росія
varlamov.ru/1461215.html
Приклад створення навігації власними силами мешканців, яким набридло пояснювати водіям, як дістатись будинку