Чи обов'язково тимчасові паркани мають бути глухими, кривими та невпорядкованими.
Тимчасові паркани на київських подвір'ях є доволі розповсюдженим явищем. Погано зафіксовані та зроблені зі старих зношених матеріалів такі паркани створюють незатишну, дискомфортну атмосферу. Крім того, глухі паркани та стіни обмежують проглядання території подвір'я. Це безпосередньо впливає на безпеку, зменшуючи кількість людей, яким видно, що відбувається у подвір'ї в будь-яку мить (див. тему «4.10 Небезпека»).
Старий зношений паркан, що «тимчасово» впродовж багатьох років огороджує склад будівельної техніки та житлові і підсобні приміщення для будівельників. ЖК в Києві.
Причини та наслідки
Карта причинно-наслідкових зв'язків проблеми тимчасових парканів Завантажити .XLOGIC або .PDF
Зазвичай, тимчасові паркани облаштовуються будівельниками для обмеження доступу на будмайданчик, що межує з подвір'ям чи вулицею. Іноді працівники ЖЕКу відгороджують такими парканами ділянку, де триває ремонт чи роботи з впорядкування території.
Приклад тимчасової огорожі, змонтованої нашвидкоруч з піддонів. Київ.
Огорожа мала би запобігати падінню людей у канаву, вириту для прокладання комунікацій, але завалилася туди сама. Київ.
Одна з причин проблеми тимчасових парканів — це застарілі стандарти, прийняті ще за часів СРСР, в яких відсутні нормативи чи вимоги до зовнішнього впорядкування таких споруд та підтримки їх у належному стані. Здається, такі стандарти допомагають підтримувати зовнішній вигляд парканів на низькому рівні, а не навпаки.
ДСТУ Б В.2.8−43:2011 «Огородження інвентарні будівельних майданчиків та ділянок виконання будівельно-монтажних робіт. (ГОСТ 23 407−78)»
2.5.3. Сплошные панели ограждений, панели козырьков и тротуаров, стойки, перила, подкосы следует изготавливать из лесоматериалов лиственных пород и хвойных не выше 3-го сорта. Металл допускается применять только для изготовления деталей соединений и креплений.
Тимчасові паркани розглядаються лише з точки зору охоронно-захисної функції. А питанню їхнього належного зовнішнього вигляду дуже рідко приділяється достатньо уваги, хоча вони є частиною суспільного простору.
Територія з тимчасовими будівельними спорудами та понівеченим парканом біля введеного в експлуатацію житлового комплексу бізнес-класу. Київ.
Видно, що паркан від початку був виконаний «нашвидкоруч» із вживаних підручних матеріалів. Схоже, забудовник не замислювався, як це все виглядає і на що перетвориться з часом. Київ.
Елітне житло та занедбані нетрі, хоча і тимчасові. Київ — місто контрастів.
Тимчасові паркани найчастіше роблять з підручних матеріалів, що були в наявності. Вони, як правило, низької якості, часто вже неодноразово використовувалися, брудні та з численними пошкодженнями. Ситуація дедалі погіршується, коли з тих чи інших причин такі тимчасові рішення перетворюються на постійні.
Старий занедбаний паркан навколо пустиря, де заплановано будівництво. Київ.
Будівельний майданчик, нещодавно закритий глухим парканом з пошкодженого профільованого листа. Київ.
Старі обшарпані паркани негативно впливають на зовнішній вигляд подвір'я та громадського простору навколо. Тим самим вони позбувають комфорту перебування в такому подвір'ї. До того ж, паркани майже завжди високі та глухі, що, як вже зазначалося, впливає на проглядність та безпеку подвір'я. Все це, у свою чергу, призводить до зменшення кількості людей, які проводять час на подвір'ї.
Приклади вирішення проблеми
Насправді, існує чимало способів, як зробити тимчасовий паркан таким, що не псує суспільний простір навколо і виконує свої основні функції. Всі вони, так чи інакше, зводяться до двох принципів: покращення зовнішнього вигляду та мінімізація негативного впливу (усунення глухих та темних зон, проглядність тощо).
Паркани з нових незношених матеріалів
Найбільш очевидним вирішенням проблеми (принаймні з естетичного боку) є використання матеріалів, достатньо надійних та стійких до зносу, а також своєчасний ремонт їх у разі пошкодження. В закордонній практиці, зокрема, виконують періодичне очищення або навіть миття паркану.
Приклад тимчасового паркану в охайному стані. Велика Британія (safesitefacilities.co.uk)
Віконця
Доволі розповсюдженою також є практика облаштування невеликих віконець у тимчасових парканах. Це дозволяє будь-кому та в будь-який час перевірити, що саме відбувається за парканом. Тому така функція має додаткові плюси: з одного боку, забудовник показує свою відкритість, з іншого — мешканці розуміють, що відбувається поруч з їхнім домом та мають змогу краще контролювати ці процеси.
Тимчасовий паркан з оглядовими віконцями. Лондон, Велика Британія. (pinterest.co.uk/DeekieD)
Прозорі паркани
Замість суцільних матеріалів для облаштування паркану в деяких випадках можна використовувати такі, що не зменшують проглядність: наприклад, металеву сітку. Зауважимо, що сітка не підійде для огородження шумних та запилених майданчиків (тобто активного будівництва).
Тимчасовий паркан зі стандартних секцій з металевої сітки. Окрім чудової проглядності, частини такого паркану дуже легко монтуються та за необхідності замінюються на нові. (sbsfence.blogspot.com)
Освітлення
Встановлені з регулярним інтервалом ліхтарі допоможуть освітити як сам паркан, так і територію навколо. Це дозволить безпечніше пересуватися вздовж нього в темну пору доби.
Тимчасовий паркан з освітленням. Лондон, Велика Британія. (sustainaprint.co.uk)
Додаткова функція
Найраціональніший підхід до впорядкування тимчасових парканів — це надання їм додаткової функції. Такий паркан може використовуватись як інформаційно-рекламна площина, що формуватиме правильні очікування серед мешканців та зменшуватиме рівень негативу від наявності огорожі.
Впорядкування будівельного майданчика, Москва (artlebedev.ru)
Інший варіант додаткової функції - перетворення тимчасового паркану на креативний арт-об'єкт. У такий спосіб можна проявити соціальну відповідальність та привернути додаткову увагу.
Реконструкція арт-центру в Мініаполісі (США) з тимчасовим парканом, дизайн якого розробив відомий канадський художник Джоф МакФетрідж (Geoff McFetridge). (designboom.com)
Будівельне огородження прикрашає спільна виставка з роботами семи місцевих художників. Бруклін, США. (camba.org)